Bleaching

Alınan gıdalara bağlı olarak oluşan renkleşmeler dış faktörlere bağlı ve yüzeysel renkleşmeler olarak adlandırılır. Özellikle çay, kahve, asitli içecekler, sigara, kırmızı şarap, salçalı yiyecekler bu tip renkleşmelerde etkili rol oynar. Bir de minenin iç tabakalarında olan renk değişimleri vardır. Kanal tedavisi görmüş dişler bir süre sonra canlı, parlak görünümünü kaybeder ve renk tonunda koyulaşmalar olur. Yaşlanmaya bağlı mine tabakasının aşınmasıyla dişlerde yine renk değişimi yaşanmaktadır. Tüm bu nedenlere ek olarak dişlerinin doğal tonunda daha beyaz tonlara doğru değişim isteyen hastalarımıza da rahatlıkla diş beyazlatma işlemleri uygulamaktayız. 

Diş beyazlatma, yani bleaching işlemi dişlerin doğal tonunda beş ile on ton arası bir değişim yaratabilmektedir. Bleaching dişleri boyama yada üst katmanlarını kazıma gibi bir işlem değildir. Dolayısıyla dişlerinize zarar vermez. Dişlerimizde tükettiğimiz sıvıların emildiği birbirine bağlı micro kanalcıklar bulunur. Bleaching işlemi bu kanallarda birikmiş olan gıda artığı sıvıların dışarı atımını sağlar ve bu renk değişimi yaratan sıvıların yerini renksiz sıvıyla doldurur. Bu sayede dişlerde ciddi bir beyazlama gerçekleşir. Bu aslında derin bir temizlik işlemidir.

Bleaching yaklaşık 1 saat süren bir beyazlatma uygulamasıdır. İki yada üç parçada 15-20 dakikalık uygulama ile işlem gerçekleştirilir. Bleaching sonrası gıda tüketimine bağlı olarak zaman içinde bir ya da iki tonluk diş koyulaşması yaşanabilir. Çünkü bleaching işlemiyle renksiz sıvı dolan kanallar zaman içinde tekrar renk değişimi yaratan gıdaların tüketimiyle ufak da olsa renk değişimi yaşar. Kullanıma bağlı olarak bleaching işlemi üç seneye kadar dişlerinizde beyazlık sağlayabilmektedir.  Bleaching işlemi gelişimini tamamlamamış 18 yaş altı hastalarımız, hamile ve emziren anneler için uygun değildir.

teeth-whitening-ba-image.png
bleaching.jpg
Ağız ve diş sağlığınız çok kıymetli. Ertelemeyin...